• Justyna

Jak urządzić domowe biuro?

Jeszcze rok temu większość z nas nie widziała konieczności pracowania w domu, albo wręcz nie miała takiej możliwości. Dzisiaj, kiedy rok 2020 zaskakuje nas kolejnymi wydarzeniami, a pandemia COVID-19 wcale nie zamierza odpuszczać, praca zdalna stała się zaskakującą dla wielu z nas codziennością. Pytanie tylko, czy nasze mieszkania są przygotowane na taki obrót spraw?


Spokojnie! Ten wpis nie ma na celu wywołania rewolucji i zmuszenia Cię do remontu! Zawrę w nim przydatne porady, które pomogą Ci zwiększyć efektywność pracy i zredukują ilość bodźców, które mogą odciągać Cię od pracy. W końcu w domu czyha na nas wiele pokus... I uwierz, doskonale wiem, o czym mówię ;)


Wygodne siedzisko i blat o odpowiedniej wysokości


Punkt pierwszy i zdecydowanie jeden z ważniejszych. Musisz zadbać o wygodę swoich pleców! Siedzisko- fotel, czy krzesło, nie może być zbyt głębokie ani za niskie. W zestawieniu z nieodpowiednią wysokością blatu zaowocuje wyłącznie bólem mięśni i rozdrażnieniem pojawiającym się nie wiadomo skąd. Specjaliści od ergonomii szczególnie polecają takie fotele, których profil oparcia odpowiada naturalnemu wygięciu kręgosłupa, natomiast kiedy siedzisz, Twoje uda powinny być w ustawieniu równoległym do blatu. Jakkolwiek wygodne wydaje się rozsiadanie w fotelu z laptopem na kolanach, na dłuższą metę odniesie odwrotny efekt i tylko Cię rozleniwi. Poniżej ilustracja, która przedstawia idealną organizację stanowiska pracy:
Szerokość blatu odpowiednia dla potrzeb


Niektórzy na blacie nie potrzebują wiele miejsca. Komputer i mysz, może niewielki notatnik i telefon. Im kreatywniejsza branża, tym potrzeby rosną- już pojawia się tablet graficzny, już kartki do szybkich szkiców, już przydałoby się miejsce na kubek z ołówkami i długopisami... Przygotuj blat pod swoje potrzeby. Jeśli używasz kuchennego stołu, bo Twoje mieszkanie jest zbyt małe, by wcisnąć do niego biurko, zadbaj o to, by znajdowały się na nim tylko te potrzebne rzeczy. Nie pozwalaj sobie na zagracanie go pustymi kubkami po kawie, czy talerzykiem po ciastku, czy kanapce. Takie drobnostki rozstrajają i odciągają uwagę...


Skupienie uwagi


A propos odciągania uwagi! Postaraj się znaleźć takie miejsce, z którego masz najmniejsze pole widzenia na całe mieszkanie. Nie ma nic gorszego, niż odkrycie podczas pracy zabłąkanej skarpetki pod łóżkiem. Zanim się obejrzysz, będziesz wstawiał pranie, a po drodze przypomnisz sobie, że przecież powinieneś wstawić też mycie naczyń w zmywarce. Zmora!

Najbardziej optymalnym ustawieniem będzie sytuacja, kiedy za monitorem masz ścianę, a na biurko z boku pada światło z okna. Niektórzy organizują sobie biuro przodem do okna, jednak trzeba mieć na uwadze, że wówczas bardziej męczą się oczy, a gołębie za oknem czasami są takie interesujące...


Światło!


Nie można zapomnieć o oświetleniu stanowiska pracy! To szczególnie ważne dla Twoich oczu. Oświetlenie w pomieszczeniu powinno mieścić się w przedziale 300-700lx, natomiast przy samej klawiaturze- 500lx.


Komputer


Niezależnie od tego, czy używasz komputera stacjonarnego, czy laptopa, musisz pamiętać o kilku zasadach:

  • górna krawędź monitora powinna znajdować się na wysokości Twoich oczu lub nieco niżej,

  • odległość oczu od monitora powinna wynosić min. 1,5-2 przekątne monitora,

  • klawiaturę umieść na wysokości łokcia,

  • odległość między klawiaturą a krawędzią biurka powinna wynosić, co najmniej 10 cm,

  • Twoje nadgarstki nie powinny się unosić w powietrzu nad klawiaturą, a Twoje ręce powinny być swobodne.

Co jeszcze? Jeśli lubisz otaczać się przypominajkami, zainwestuj w niedużą tablicę korkową, którą powiesisz lub postawisz blisko stanowiska pracy. Koszt niewielki, a często bardzo usprawnia działanie.

Dobrze też, jeśli blisko miejsca pracy postawisz zieloną roślinę- zieleń uspokaja wzrok, a rośliny zdecydowanie poprawiają energię miejsca pracy. Niektóre oczyszczają także powietrze!

Nie poleca się (ja sama nie polecam, zdarzyło mi się ulec!) pracy w sypialni - łóżko tuż obok, to zawsze cichy głos w głowie "pięć minutek przerwy?" ;), poza tym projektanci i psychologowie są zgodni w jednym- sypialnia ma kojarzyć Ci się z relaksem. Wtedy wypoczynek po pracy jest prawdziwie wartościowy.


Na koniec życzę sobie i Wam szybkiego powrotu do znanej nam normalności. A do tej pory... korzystajcie z porad. A nuż komuś nimi pomogę:)


28 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie