• Justyna

Małe mieszkanie? To nie problem!

Zaktualizowano: 9 lip 2020

Poprzednie wpisy dotyczyły głównie wyboru i zakupu wymarzonego mieszkania. Dzisiaj nadeszła pora na podzielenie się z Tobą trickami, które zastosować może każdy i które optycznie powiększą Twoją przestrzeń mieszkalną. Dzięki nim nawet dwupokojowe mieszkanie o metrażu nieco ponad 40m kw. wyda się bardziej przestronne. Zapraszam do lektury!


1. Kolory

Bardzo łatwo jest zagracić nieduże mieszkanie. Często to dziwi, bo kiedy przyjrzymy się mu krytycznym okiem, dostrzegamy, że tak naprawdę wcale nie ma tutaj dużo rzeczy. Skąd więc bierze się cały ten bałagan? Jakim cudem fotel i kanapa w towarzystwie dywanu sprawiają, że czujesz się przytłoczony?

Winowajcą może być... kolor.

Na małych metrażach warto stosować jasne odcienie- na ścianach dobrze sprawdzą się biel i delikatne szarości, a jeśli jesteś zwolennikiem weselszych kolorów- sięgnij po pastele. W takim towarzystwie dobrze wyglądają meble o jasnych, ciepłych odcieniach drewna lub białe. Polecam wybranie przewodniego motywu kolorystycznego, który śmiało może być mocniejszym akcentem- to on stworzy charakter wnętrza, kiedy powtórzymy go w dodatkach takich jak poduszki, tapicerka, czy dekoracje.


2. Podłoga

Podłoga pozornie może się wydać nieistotnym elementem. Oczywiście wszyscy wiemy, że jej kolor będzie miał wpływ na wygląd wnętrza, ale również w jej przypadku mamy dodatkowe możliwości wpłynięcia na odczuwanie przestrzeni. Mając otwartą kuchnię połączoną z przedpokojem (jak w naszych mieszkaniach dwupokojowych w Budynku K) można pokusić się o trick z połączeniem całości podłogą. Nie musi być to jeden materiał- jeśli wolisz mieć w kuchni płytki, podczas gdy w salonie lepiej wyglądają panele, nie musisz z tego rezygnować! Zadbaj o to, by materiały łączył ten sam odcień lub temperatura dobranych barw. Dzięki temu podział będzie mniej zaakcentowany, przejście między podłogami będzie płynne, a to optycznie połączy pomieszczenia i wizualnie je powiększy.

Z kolei w niedużej łazience świetnie sprawdzą się płytki w drobne wzory- bardzo sprytnie zadziałają na korzyść wnętrza dzięki zagęszczeniu powtórzonego motywu.


3. Światło

Umiejętne operowanie światłem pomoże stworzyć strefy w Twoim mieszkaniu. Zastosowanie kilku rodzajów oświetlenia o różnym natężeniu może całkowicie zmienić to samo miejsce w zależności od tego, które lampy będą w danej chwili włączone, a które wyłączone.

Nie bój się pomagać światłu słonecznemu- wybierz jasne zasłony oraz firany, które pięknie będą rozpraszać wpadające przez okno światło.


4. Lustra

Nie jest tajemnicą, że odbicie może całkowicie zmienić postrzeganie przestrzeni. Wiedzę o tym maniakalnie wykorzystują iluzjoniści i projektanci wnętrz- lustra i płaszczyzny odbijające światło są Twoimi przyjaciółmi!


5. Faktury

Zadbaj o spójność faktur tkanin w Twoim wnętrzu. Decyduj się na drobny splot, powielaj go na zasłonach i poduszkach. Taka dbałość o szczegóły nie tylko wpłynie na wizualne powiększenie wnętrza, ale także da poczucie luksusu ;)


6. Dekoracje

Nie bój się roślin! Wielu myśli, że kwiaty zajmują dużo przestrzeni we wnętrzu i z tego powodu z nich rezygnują. Tymczasem kwiaty wprowadzają do wnętrza zieleń, która korzystnie wpływa na działanie organizmu, pozwala odpocząć oczom. Wiele kwiatów ma wspaniałą zdolność oczyszczania powietrza, a sama ich obecność we wnętrzu automatycznie dodaje mu przytulności.

Dodatki dobieraj ostrożnie- mnogość bibelotów na półkach szybko zagraci mieszkanie. Spróbuj wybrać tylko kilka drobiazgów utrzymanych w jednym stylu i to wystarczy, żeby nadać charakteru wnętrzu. Jeśli jednak masz coś o wartości sentymentalnej, czego nie chcesz się pozbyć, ale nie czujesz potrzeby eksponowania tego- polub się z pudełkami i organizerami. Te są największym sprzymierzeńcem w walce z dokumentami, których w każdym domu jest dużo. Posegregowanie ich w odpowiednio opisanych teczkach, a później pudełku zdecydowanie ułatwi życie!


Te podstawowe, tanie tricki w urządzaniu wnętrz z pewnością pomogą, kiedy staniesz w obliczu zmierzenia się z własnym niedużym mieszkaniem. A może skusisz się na jakieś z naszej oferty...?;)34 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie